ست کردن رنگ ها

ست کردن رنگ ها

گاهی اوقات ست کردن رنگ ها و اینکه چگونه یک تیشرت سبز یا یک دامن آبی را با رنگ های دیگری هماهنگ کنیم، سخت است. اما قوانین از پیش تعیین شده ای وجود دارند که می گویند چه رنگی را با دیگری به بهترین شکل ممکن هماهنگ است!

البته می توانید در حالی که این قوانین را می دانید از آنها پیروی نکنید. اما بهتر است که اول این قوانین پایه ای را بدانید. برای شروع به نمودار زیر توجه کنید تا بدانید چگونه باید لباس های خود را با رنگ های دیگر هماهنگ کرد.

۱- یادگیری رنگ ها

الف – از چرخه ی رنگ استفاده کنید.

چرخه ی رنگ، چگونگی ست کردن رنگ ها را می گوید. در چرخه ی رنگ، ترکیبی چشم نواز از رنگ ها به نام هارمونی رنگ وجود دارد. از رنگ های اصلی (قرمز، زرد و آبی) برای ایجاد رنگ های ثانویه استفاده می شود. رنگ های نوع سوم هم از ترکیب رنگ های اصلی و ثانویه ایجاد می شوند.

رنگ ها شامل دو نوع رنگ های سرد و گرم هستند. رنگ های گرم: نارنجی، قرمز، زرد و رنگ های سرد: آبی، سبز، بنفش هستند. استفاده از رنگ های گرم با یکدیگر و رنگ های سرد با یکدیگر برای کسی که در ترکیب رنگ ها مبتدی است، تا زمانی که ترکیب رنگ ها را به طور کامل بشناسد شیوه خوبی است.

سفید، سیاه و خاکستری رنگ های خنثی هستند.(در ترکیب رنگ لباس ها خیلی مهم هستند.) وقتی یک رنگی دارای ته رنگ می باشد، به این معناست که روشن تر شده است.( رنگ سفید به آن اضافه شده است.) و وقتی دارای سایه هست، به این معنا هست که تیره تر شده است.( رنگ مشکی به آن اضافه شده است.) به اضافه کردن خاکستری به رنگ ها تن می گویند. وقتی می خواهید لباس ها را باهم هماهنگ کنید، باید بدانید که ته رنگ ها، سایه ها و تن های مختلف چگونه با یکدیگر هماهنگ می شوند.

ب – تا جایی که می توانید از رنگ های مکمل خودداری کنید.

رنگ های مکمل رنگ هایی هستند که بر یکدیگر تاکید می کنند و در چرخه ی رنگ، مقابل یکدیگر قرار می گیرند.( مانند: آبی و نارنجی). اسم رنگ ها نباید شما را گول بزند، این رنگ ها نسبت به یکدیگر مکمل هستند و این به این معنی نیست که شما باید حتما آن ها را با یکدیگر به کار ببرید.

ولی اگر شما در ست کردن رنگ ها ، فردی جسور و با اعتماد به نفس هستید، نیازی نیست به طور کامل از به کار بردن رنگ های مکمل با یکدیگر به طور کامل خودداری کنید. یک روش خوب برای استفاده از رنگ های مکمل این است که یک رنگ را با رنگ مکمل روشن تر به کار ببرید. برای مثال: پوشیدن یک پیراهن به رنگ آبی سلطنتی همراه با یک شال و کفش به رنگ طلایی کم رنگ.

پ – از رنگ های مشابه استفاده کنید.

این ها رنگ هایی هستند که در چرخه ی رنگ کنار یکدیگر قرار گرفته اند. مانند: سبز و زرد، قرمز و نارنجی. چون این رنگ ها باهم مشابه هستند وقتی باهم به کار برده می شوند اثر خوبی دارند. یک نمونه از به کار بردن موثر رنگ های مشابه، هماهنگی یک پیراهن به رنگ قرمز متمایل به زرد همراه با جواهرات طلایی رنگ و کفش صورتی است.

از به کار بردن بیشتر از ۳ رنگ مشابه در یک لباس خودداری کنید. برای نمونه در مثال بالا شما ۳ رنگ مشابه (صورتی، قرمز، طلایی) دارید، بنابراین شما نباید از رنگ نارنجی یا بنفش استفاده کنید.

ت – از رنگ های اصلی استفاده کنید.

رنگ های اولیه ( اگر به دوران تحصیل برگردید) قرمز، زرد، آبی هستند. ست کردن رنگ ها با یکدیگر سخت است، مگر اینکه جسور باشید. اگر درست به کار برده شوند عالی به نظر می رسند. رنگ های اصلی عالی هستند، اگرچه مونوکروم هستند، یعنی از یک رنگ درست شده اند.

یک مثال برای رنگ مونوکروم، پوشیدن یک تاپ سفیدرنگ همراه با شلوار لی چسبان به رنگ آبی تیره، چکمه به رنگ آبی تیره و یک ژاکت به رنگ آبی تیره است. برای متعادل کردن این حجم از رنگ آبی میتوان از یک روسری به رنگ قرمز یا بنفش کم رنگ استفاده کرد.

یک مثال برای به کار بردن درست رنگ های اصلی این است که در ارتباط با رنگ های خنثی متعدد به کار برده شوند. بنابراین ممکن است شما یک شلوار لی چسبان را همراه با کفش پاشنه بلند قرمز رنگ و جواهرات زرد رنگ بپوشید، و با استفاده از یک ژاکت خاکستری رنگ و یک تاپ سفید، یکسان بودن رنگ ها را متعادل کنید.

ث- هر رنگی را باهم استفاده نکنید.

بعضی از رنگ ها نباید باهم استفاده شوند، اما بعضی از افراد به اشتباه این رنگ ها را باهم استفاده می کنند. اجتناب کردن از به کار بردن این رنگ ها در کنار هم، باعث می شود لباس شما از لحاظ رنگی بهتر به نظر بیاید.

رنگ مشکی با همه ی رنگ ها به جز ۲ رنگ هماهنگی دارد. یکی رنگ آبی دریایی و دیگری قهوه ای است. آبی دریایی، با رنگ مشکی شباهت دارد اما برای به کار بردن با یکدیگر اصلا خوب نیست.

هیچ وقت رنگ قهوه ای را با رنگ مشکی به کار نبرید، مگر اینکه بخواهید رنگ سومی هم در لباستان به کار ببرید و مطمئن هستید این ناهماهنگی را متعادل می کند. رنگ کرم و سفید را با هم بکار نبرید. به کار بردن این دو رنگ باهم، نشانه ی شکست شما در هماهنگ کردن رنگ ها است.

( گرچه ترکیب کرم و قهوه ای عالی است.) قهوه ای و طوسی با یکدیگر هماهنگ نیستند. هردو رنگ برای بیشتر نشان دادن یکدیگر خنثی و تقریبا بی رنگ هستند.

۲-ست کردن رنگ ها

الف- از رنگ های خنثی در ست کردن لباس هایتان استفاده کنید.

این یکی از مهم ترین توصیه ها برای ست کردن رنگ ها ی لباس است. رنگ های خنثی انتخاب شما را در ترکیب رنگ ها افزایش می دهند و باعث می شوند لباس هایتان بهتر هماهنگ شوند.

رنگ طوسی یک انتخاب خاص برای ست کردن رنگ ها در پوشش است. یک دامن طوسی را با یک تاپ بنفش تیره و شال طلایی روشن، یا یک شلوار طوسی با تیشرت سفید، یک کت آبی و کروات قرمز، به کار ببرید.

به یاد داشته باشید یک تیشرت سفید اندامی انتخابی عالی برای هر لباسی است، و می توانید آن را با یک شلوار مشکی و کراوات، یا یک ژاکت یا کت و شال بپوشید.

از پوشیدن شلوار های رنگی اجتناب کنید، مگر اینکه آن را با یک رنگ خنثی هماهنگ کنید.( مانند شلوار لی چسبان قرمز زنگ با یک ژاکت طوسی رنگ) معمولا شلوار رنگی توجه کلی بر لباس را بر خودش متمرکز می کند.

ب_ از مقیاس میزان رنگ استفاده کنید.

مقیاس میزان رنگ به این معنا است که هر رنگی از لحاظ میزان رنگی متفاوت است. که این باعث می شود تیره تر( سایه)، روشن تر ( ته مایه رنگی)، و تن های متفاوتی داشته باشد. وقتی که چیزی را باهم هماهنگ می کنید، معمولا می خواهید مقادیر مختلفی از رنگ ها را انتخاب کنید. برای مثال ممکن است یک کراوات طلایی رنگ را با یک پیراهن آبی روشن و یک شلوار طوسی یا مشکی رنگ به کار ببرید.

رنگ طلایی نسبت به آبی روشن، مقادیر بیشتری از تیرگی را دارد.( یکی رنگی تر است، و دیگری روشن تر است.) سعی کنید رنگ هایی را که به کار می برید مثل یک عکس سیاه و سفید تصور کنید.

این تصور به شما کمک خواهد کرد درجه بندی مناسبی از مقادیر رنگ را انتخاب کنید و آنها را در هماهنگی لباس به کار ببرید.( برای مثال تیره با روشن) وقتی که رنگ های تند و درخشان را باهم به کار می برید، ظاهر شما کمی ناخوشایند به نظر می رسد که برای متعادل کردن آن می توانید از رنگ های روشن استفاده کنید.

به مثال بالا دقت کنید (کروات طلایی رنگ با پیراهن به رنگ آبی روشن) — شما ممکن است به جای رنگ آبی روشن، رنگ خرمایی متمایل به قرمز را انتخاب کنید که نسبت به رنگ آبی روشن، درخشان تر است.

پ- تمرین کنید.

شما نیاز دارید رنگ های متفاوت را امتحان کنید تا متوجه شوید که بر حسب سلیقه تان دوست ندارید یک شال به رنگ زرد روشن را با یک پیراهن به رنگ آبی روشن را باهم استفاده کنید.

ممکن است شما به جای زرد روشن، تن آن را به یک زرد کمی تیره تر یا کاملا تیره مانند طلایی به کار ببرید.

۳- از تضادهای رنگی درست، استفاده کنید.

الف- از ترکیب رنگ های خنثی استفاده کنید.

وقتی ست کردن رنگ ها را انجام می دهید اگر می خواهید از رنگ های خنثی استفاده کنید، فراموش نکنید رنگ های خنثی، جلب توجه رنگ های دیگر را بالا می برند.

ترکیب ۱ رنگ اصلی با ۱ رنگ خنثی. برای مثال: یک بلوز قرمز را با دامن مشکی و کیف قرمز هماهنگ کنید. یا شلوار لی را با تاپ سفید و شال آبی هماهنگ کنید.

۱ رنگ اصلی با ۲ رنگ خنثی. برای مثال: یک پیراهن نارنجی با یک ژاکت سفید و مشکی و گوشواره های سفید. یا شلوار قهوه ای با ژاکت کرم و شال طلایی.

اگر در ترکیب رنگ جسور باشید می توانید ۲ رنگ را با ۱ رنگ خنثی به کار ببرید. اگر در مورد توانایی خود در هماهنگ کردن رنگ ها مطمئن نیستید، شما می توانید از ۲ رنگ مشابه استفاده کنید.

بنابراین ممکن است شما یک ژاکت قرمز رنگ را بر روی یک پیراهن سفید و همراه با کیف و کفش نارنجی بپوشید. یا شلوار مشکی، ژاکت آبی تیره و شال خرمایی متمایل به قرمز را باهم بپوشید.

ب- از رنگ های گرم خنثی استفاده کنید.

اگر در استفاده از رنگ های گرم خنثی مانند کرم و قهوه ای که به خوبی باهم هماهنگ می شوند و باعث می شوند که شما زیباتر به نظر برسید، تردید دارید، می توانید از این رنگ ها در تن خاکی تر استفاده کنید.( رنگ هایی که با رنگ طوسی ترکیب شده اند.) مانند: سبز زیتونی.

پ- لباس های طرح دار با رنگ های خنثی و ساده استفاده کنید.

ست کردن رنگ ها برای لباس های طرح دار واقعا سخت است. بنابراین شما نباید در استفاده این نوع لباس ها زیاده روی کنید، یا از طرح هایی استفاده کنید که بقیه لباستان را تحت تاثیر قرار دهد.

یک لباس طرح دار را با ۱ یا ۲ رنگ ساده خنثی امتحان کنید. برای مثال ممکن است شما یک تونیک راه راه بنفش و مشکی همراه با پاپوش مشکی و چکمه طوسی رنگ بپوشید. یا یک پیراهن پشمی را با شلوار مخمل کبریتی قهوه ای رنگ و یک زیر پیراهنی سفید بپوشید.

شما می توانید یک لباس طرح دار را با یک رنگ برگرفته شده از الگو امتحان کنید. برای مثال اگر یک دامن قرمز رنگ با طرح های خورشیدی زرد و نارنجی رنگ دارید، باید آن را با تیشرتی به رنگ نارنجی که در داخل طرح دامن به کار رفته است بپوشید.( اگرچه، حتی اگر رنگ کفش هایتان هم خنثی باشد، خیلی لذت می برید.)


منبع: ویکی هاو, mag.mode-mall


به اشتراک بگذارید