روز وکیل

روز وکیل

عدالت قضایی که نسبتی مستقیم با بیداری وجدان‌ها، شکوفایی شعور، میزان آگاهی و عزم و خرد جمعی دارد، با قدرت قانون ظهور می‌کند و از هفت‌خوان تبعیض و ستم می‌گذرد تا از رهگذر قضاوت قاضی و وکالت وکیل، حق را احیا و ناحق را امحا کند.

تقريبا ۶۰ سال پيش در روز ۷ اسفند سال ۱۳۳۱ لايحه استقلال وکلا با پافشاري‌هاي دكتر مصدق تصويب شد ولي متاسفانه هفتم اسفند به عنوان سالروز «استقلال كانون وكلا» و بزرگداشت روز وكيل مدافع در کمتر تقويمي ثبت شده است.

در حالی که وقتی تقویم را ورق می‌زنی به گرامیداشت روزهایی چون ماما، معلم، مهندس و … برخورد می‌کنی ولی خبری از روز وکیل مدافع نیست، چرا؟ پاسخ به این سوال بر عهده کیست؟ آیا جز این است که افراد یار و و یاوری جز وکیل در برابر قاضی ندارند؟ چرا با وجود تلاش‌هایی که برای خصوصی‌سازی بسیاری از زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … می‌شود، در بعضی مواقع استقلال وکلا زیر پا گذاشته می‌شود؟

وکیل کسی که از طرف شخص دیگری – اعم از حقوقی یا حقیقی – به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می‌گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین‌جا برخاسته است. می‌توان برای وکیل انتخابی حد و مرزی مشخص کرد که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف شما دارد و در چه زمینه‌ای خود شخص باید برای آن کار حضور داشته باشد.حال می خواهیم به مناسبت این روز یکی از موفق ترین زنان را در این زمینه معرفی کنیم.

«اَمل عَلَم الدین» همسر جورج کلونی

همسر جورج کلونی : اَمل عَلَم الدین یکی از قوی ترین و شناخته شده ترین وکلای حقوق بشر دنیا به شمار می آید. این وکیل لبنانی الاصل چندی پیش با جورج کلونی از چهره های مطرح هالیوود ازدواج کرد. اَمل و کلونی هفته قبل اعلام کردند که آن ها در ماه ژوئن منتظر دو بچه دوقلو هستند.

بیوگرافی همسر جورج کلونی

از آن جایی که اَمل در دانشگاه آکسفورد و دانشگاه نیویورک تحصیل کرده است همواره موکلان شناخته شده ای به او مراجعه می کنند از جمله یولیا تیموشنکو نخست وزیر اسبق اوکراین و جولین آسانژ بنیانگذار سایت ویکی لیکس (WikiLeaks). در ادامه به گوشه هایی از زندگی پر فراز و نشیب اَمل علم الدین اشاره خواهیم کرد.

اَمل کلونی (عَلَم الدین) یک وکیل بریتانیایی ۳۹ ساله است که در زمینه مد و لباس نیز فعالیت دارد.

وی همچنین همسر بازیگر ۵۵ ساله معروف هالیوودی جورج کلونی است و این دو در آینده ای نزدیک دارای دو بچه دوقلو خواهند شد.

اَمل در لبنان به دنیا آمده است اما خانواده او در جریان جنگ های داخلی سال ۱۹۸۲ لبنان به بریتانیا مهاجرت کردند و همواره این موضوع را با آوارگانی که وکالت آن ها را بر عهده می گیرد در میان می گذارد.

وقتی که او و همسرش جورج کلونی با آوارگان سوری در برلین ملاقات کردند، اَمل گفت:”خانواده من نیز از یک جنگ خانمان سوز داخلی در سال ۱۹۸۲ فرار کردند و بسیار خوش شانس بودند که یک کشور اروپایی به آن ها پناهندگی اعطا کرد”.

اَمل مدرک کارشناسی حقوق از کالج سنت هیو (St. Hugh) دانشگاه آکسفورد و مدرک کارشناسی ارشد حقوق از دانشگاه نیویورک را دریافت کرده و علاوه بر انگلیسی به زبان های عربی و فرانسوی نیز مسلط است.

او دوران کارورزی خود را به عنوان وکیل حقوقی در سال ۲۰۱۰ در موسسه حقوقی داتی استریت چیمبرز ( Doughty Street Chambers) آغاز کرد و بعدها به صورت تمام وقت به تیم حقوق بین الملل این موسسه پیوست.

اَمل یکی از شناخته شده ترین وکلای حقوق بشری دنیا به شمار می آید.

او وکالت پرونده های پر سر و صدایی از جمله پرونده یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین و دادخواست کشور ارمنستان در تلاش برای به رسمیت شناخته شدن نسل کشی ارامنه را بر عهده داشته است. همچنین او وکالت تعدادی از زنان یزیدی که از اقلیت های مذهبی منطقه کردستان عراق هستند و تحت آزار، شکنجه و تجاوز نیروهای داعش قرار گرفته بودند را متقبل شده است.

همچنین وی وکالت جولین آسانژ بنیان گذار سایت ویکی لیکس را در پرونده استرداد جنجالی او به سوئد در سال ۲۰۱۱ بر عهده داشت.

اَمل همچنین وکالت دولت یونان در دعوای حقوقی برای باز پس گیری مجسمه های باستانی معبد پارتنون (Parthenon) از بریتانیا را در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بر عهده داشت.

او به محمد نشید (Mohamed Nasheed) رییس جمهور سابق مالدیو کمک کرد که پس از ۱۳ سال از زندان آزاد شود. با تلاش های اَمل، سازمان ملل زندانی شدن نشید را نقض قوانین بین المللی اعلام کرد.

اَمل در سال ۲۰۱۵ تدریس در دانشکده حقوق دانشگاه کلمبیا را آغاز کرد.

اَمل کار خود را بهار سال ۲۰۱۵ با سخنرانی در دانشکده حقوق موسسه حقوق بشر آغاز نمود. او هنوز نیز به عنوان استاد مهمان در لیست اساتید دانشگاه قرار دارد.

او و جورج کلونی در سال ۲۰۱۶ با پاپ فرانسیس در واتیکان دیدار کرده و در مورد وضعیت بغرنج پناهندگان صحبت کردند.

اَمل برای آزادی موکلش محمد نشید با دیوید کامرون نخست وزیر سابق بریتانیا نیز دیدار داشت.

با وجود مشغله کاری فراوان او توانست در جشنواره های سینمایی معتبری مانند فستیوال کن و مراسم گلدن گلوب در سال ۲۰۱۵ نیز شرکت کند که در مراسم اخیر جایزه یک عمر فعالیت هنری سیسیل بی دمیل به شوهرش، جورج کلونی، اهدا شد.

جورج هنگام دریافت جایزه اش از اَمل تشکر کرد و گفت: “خیلی سخت است که بعد از سال ها انتظار و ۵۳ سال تنها زندگی کردن کسی را دوست داشته باشی. اَمل! آشنایی من و تو یک معجزه بود. برای افتخار کردن چیزی با ارزش تر از ازدواج با تو ندارم که به آن ببالم”. به نظر می رسد که علاقه این دو کاملاً دو طرفه است.

منبع: beytoote,shahrematlab

به اشتراک بگذارید